Mit tegyünk ha a hörcsög beteg?
Aranyhörcsög betegségeknél ismert az LCM, vagyis az agyhártyagyulladás. Ám szerencsére, az összes törpehörcsög védett ettől a megbetegedéstől! :)
Bőrmegbetegedések
Semmi ok nincs az aggodalomra, ha idpsebb hörcsögök szőre erősebben hullik és a hasuk táján kis kopasz foltok jelennek meg. Ezek a hormonálisan befolyásolt időskori elváltozások semmit sem befolyásolnak az állat jó közérzetén. Jellemző bőrbetegségeket nem ismerünk, ha a táplálás és elhelyezés optimális. Azért, hogy az ekcémákat és a különböző anyagcserezavarral összefüggő bőrelváltozásokat megelőzzük, ügyeljünk arra, hogy a takarmány tartalmazzon megfelelő mennyiségű biotint (H-vitamin). A biotint pl. a joghurt, a hörcsögök egyik kedvenc csemegéje nagy mennyiségben tartalmazza. A bőr és szőrköntös számára nagyon előnyös, ha rövid kúraként heti kétszer 1-2 csepp búzacsíraolajat adunk száraz kétszersültre vagy pirítósra csöppentve.
Hiánybetegségek
A helytelen illetve egyoldalú táplálás hiánytünetek vagy hiánybetegségek megjelenéséhez vezethet. Ha a kereskedelemben kapható hörcsögtápot fő takarmányként adjuk állatainknak, tudnunk kell, hogy ez még nem elég a teljes tápanyag kielégítésére. Ezért ezt tekintsük alaptakarmánynak, amit mindig ki kell egészíteni egy vitaminban és ásványi anyagokban gazdag zöld- és lédús takarmánnyal. A hörcsög a természettől fogva állati melléktakarmányt is igényel. Egy kávéskanál túró vagy joghurt már nagyon sok panaszt megszüntetett, és a hörcsögök szívesen is fogyasztják csemegeként. Télen, november és március között tanácsos minden második nap egy-egy cseppet adni valamilyen multivitamin-készítményből- a törpehörcsögöknek 1-1 csepp is megfelelő. A tünetek: fogyás, a szőr hullása, fáradtság és a mozgékonyság, a mozgás látható hiánya, csökkenése, étvágytalanság. Ha kétségünk van afelől, hogy hiánybetegségben szenved-e állatunk, keressük fel az állatorvost, aki gyógyszeres beavatkozással azonnal segíteni tud a bajon. Általában mindenféle hiánybetegséget magunk is könnyen megelőzhetünk vagy megszüntethetünk, ha vitaminokban és ásványi anyagokban megfelelő gazdag takarmányt nyújthatunk állatainknak. Nem szabad elfelejtenünk, hogy minden vitaminnak meghatározott szerepe van a szervezetben, és ezek hiánya a szervezetet más betegségek fellépésére is fogékonyabbá teszi.
Szempanaszok
Általában véve kevés azon okok száma, amelyek a hörcsögön szempanaszokat váltana ki. Ezek közül az egyik a huzat, amely kötőhártyagyulladást okozhat. A huzatot mindenáron meg kell akadályoznunk. Orvos által felírt gyulladásgátló szemcseppekkel (pl. a Garasone szemcsepp) néhány nap alatt gyógyulást érhetünk el, ha az okot (huzat) is megszüntetjük. A másik veszélyt a nagyon finom szemcsés alomanyag jelenti, amelyből parányi részecskék az állat kapargálása, túrása közben a szemébe kerülhetnek, és ott gyulladást okozhatnak. Ha ilyenkor nem tudunk gyors segítséget nyújtani, a szem a gennyes válladéktól összeragadhat. Ha ez bekövetkezett, mossuk ki a szemet langyos vízbe vagy kamillateába áztatott vattával, végül szemcseppekkel vagy szemkenőccsel kezeljük a gyógyulásig. Napi kétszeri kezelés esetén 2-3 nap alatt rendbe kell jönnie a szemnek. A hasonló balesetek megelőzése céljából használjunk inkább a kereskedelemben kapható nagyobb darabokból álló, durva alomanyagot kisállataink alá. Idősebb állatoknál előfordulhat, hogy a szem és a látás romlik, gyengül. Ez az öregedéssel előrehaladó folyamat akár a látás teljes elvesztéséhez is vezethet ami azonban a legtöbbször az állat közérzetét, életműködését a legkevésbé sem befolyásolja. Ne felejtsük, hogy a hörcsög mint alkonyi vagy éjszakai állat, a világban való tájékozódáshoz sokkal kevésbé használja a szemét, mint pl. mi, emberek.
Hasmenés
A hasmenés tüneteket a hörcsögöknél nagyon komolyan kell vennünk, mert azonnali beavatkozást, segítséget igényel. Hasmenést a túl sokáig tárolt vagy megromlott takarmánymaradványok éppen úgy előidézhetnek, mint pl. takarmányváltás, nedves, vizes alomanyag, lehűlés, megfázás vagy huzat. A fő tünet, hogy az ürülék puha, nedves, és undorító szagú. Vemhes nőstények esetén a melléktünet, az elvetélés lehet, illetve a magzatok el is halhatnak az anyaméhben. Mivel az említett tünetek az állat számára fenyegető veszélyt jelentenek, emellett a legyengült szervezetet más betegségekkel szemben is fogékonyabbá teszik, rendkívül fontos a gyors beavatkozás. A kezelés: a hörcsögöt azonnal meleg helyre kell vinnünk, mintegy 21-24 °C-os környezetbe. Azért, hogy a hőmérsékletet állandó értéken tartsuk, tanácsos egy infravörös lámpát felszerelni. Ennek távolsága a ketrectől/terráriumtól legalább 50cm legyen. A teljes ketrecet/terráriumot alaposan ki kell tisztogatni, ha szükséges, akár naponta. Az alvóodúnak is teljesen száraznak és nagyon tisztának kell lennie. Az észlelés után ajánlatos az odút és a ketrecet is fertőtlenteni. Zöldtakarmányt, valamint olajtartalmú magvakat pl. napraforgómagot vagy diót ebben az időben nem szabad adni. Az alaptakarmány vízbenfőtt rizs, kis darab kétszersült vagy pirítós kenyér, illetve széna lehet. A folyadék veszteség pótlására kamillateát vagy körömvirágteát adjunk. A körömvirágteának különösen a béltraktusban gyógyító hatása is van, ezért naponta kínáljuk meg az állatot többször is egy-egy kávéskanálnyi mennyiséggel. Ha mindezen rendszabályok mellett sem mutatkozna két napon belül a jelentős javulás, feltétlenül forduljunk az állatorvoshoz, mert az állat további gyengülése az elpusztulás veszélyével fenyeget.
Forrás: Michael Kürschner hörcsögös könyve |