ltalnos
A szvs rgcslk kztt megtallhatak pldul a parnyi knai hrcsgk, az eurpai feketehas, vagy a kisllat-kereskedsekben leggyakrabban fellelhet aranyhrcsgk. A vadonban magnyosan, regekben lnek, s gymlcskkel, magvakkal, nvnyekkel tpllkoznak. Egyes fajtk rovarokat s egyb kis mret llatokat is elfogyasztanak. Minden hrcsgnek tgas pofazacskja van, amibe lelmet tudnak gyjetni.
Szn, sly s lts
A szelektv tenyszts nyomn tbb mint harminc aranyhrcsgvltozat alakult ki. Ezek kz tartozik a csontszn, a fahj, a fehr szpia, a mz, az ezstkk, a stt, a kznsges s a vilgos arany. Lehetnek cskosak is. Emellett vannak foltos tarkk, pttysek, fnyesek s teknsmintjak is. Szemk lehet fekete, piros vagy rubinszn. A kznsges aranyhrcsg szne vilgosbarna, hasa fehr, hossza 15-20cm, slya 85-130 gramm. Sznvak, azaz fekete-fehrben ltja a vilgot.
Fejlds s tevkenysgek
A hrcsgk testfelptse anatmiai szempontbl megegyezik a nyulakval s az egerekvel. Biolgiai szempontbl az a legdbbenetesebb bennk, hogy milyen gyorsan nvekednek. Egy hrcsgnek mindssze hatvan nap kell ahhoz, hogy az anyja mhben lv petesejtbl szaporodsra kpes egyedd fejldjk. A hrcsgk fleg a sttben, klnsen este 8 s 11 ra kztt aktvak, s ha mestersgesen felcserlik krlttk a nap stt s vilgos szakaszait, akkor tevkeny idszakuk is tkerl a stt rkra. Napi "munkaidejk" alatt rendszeresen tizenegy-huszonegy kilomter tvot jrnak be. Fogsgban klnsen a szksre koncentrljk az energijukat, a tzel nstnyek pedig igazn elszntan prblnak engedly nlkl eltvozni. A hrcsgk igen finnys llatok, sok idt fordtanak a tisztlkodsra, klnsen, ha emberi kz rintette ket. tlagos vrhat lettartamuk egy-hrom v.
Aranyhrcsgk
Az aranyhrcsgt nha szriai hrcsgnek is nevezik, noha valjban nemcsak Szriban honos, hanem Kis-zsia s a Balkn sksgain is. A ma fogsgban tartott hrcsgk mindegyike egyetlen aranyhrcsgcsaldtl szrmazik, amit dr. Aharoni fogott el 1932-ben, Szriban. A hrcsgcsaldot elvittk a jeruzslemi Hber Egyetemre, s megllaptottk, hogy fogsgban is jl rzi magt. A csald egy nstnybl s ht klykbl llt. Ngy megszktt, az egyik nstnyt pedig meglte egy hm. gy egy hm s kt nstny maradt. Ez a hrom llat alkotta az salmt szinte minden aranyhrcsgnek, ami valaha megfordult a laboratriumokban s a gyerekszobkban, br 1971-ben egy jabb vad gat vontak be a tenysztsbe. Az els alom szpen szaporodott, s 1938-ban eljutotak az els pldnyok az Egyeslt llamokba is. Ennyit a beltenyszet veszlyeirl!
A hrcsgk beszerzse
A legjobb fiatal hrcsgt venni. A kivlasztott llatnak ugyangy meg kell vizsglnia minket, mint ahogy neknk t. Ez a hrcsg pontosan az a finnys llat, amire vgyunk.
*Keressnk mg nem teljesen kifejlett, 7,5-10cm hossz, nagy, csillog szem llatot.
*Viselkedse legyen lnk, kvncsi, ne riadjon meg attl, ha kzbe vesszk.
*A szrzete legyen sima, folytonos.
*Klseje legyen makultlanul tiszta.
Megjegyzs: Termszetesen legynk elnzek a nappali szunykls kzben megzavart llattal. A durvn felbresztett hrcsgk egy ideig morcosak s kbk, s ezrt taln a ks dlutni vagy kora esti rkban rdemes szemgyre venni.
Az llat elhelyezse
A hrcsgk a vadonban sivatagi terleteken, akr egy napon bell is 52 C-tl -3 C-ig terjed, szlssges hmrskleti viszonyok kztt lnek. Igazi remetk, leginkbb egyedl rzik jl magukat. regeik pratartalma igen magas.
Otthonunkban clszer egyszerre csak egy hrcsgt tartani. Vsrolhatunk szmra klnleges hrcsgkalitkt, ami legalbb 2400 ngyzetcentimter alapterlet s 30cm magas. Ez kszlhet vegszlbl, ers manyagbl (a polipropiln s a polikarbont sokkal kemnyebb s hrcsgllbb, mint a polietiln, az akril vagy a polisztirol) s horganyozott fmbl, de nem alumniumbl, nbl vagy fbl, mivel ezeket knnyszerrel trgja az llat.
* A hrcsgk s ltalban a rgcslk szeretnek elrejtzn a sarkokban, ezrt ha kr alak kalitkt vesznk nekik, mindenkppen tegynk bele bjlyukat.
*A kalitka oldalnak s tetejnek a drthlnl jobban megfelel a fmrcs. Hrcsgt ne tartsunk olyan drthls kalitkban, amiben 5 centimteren nincs legalbb nyolc hlszem, mivel tl nagy hlszemek arc- vagy lbsrlseket okozhatnak az llatnak.
* A tolajtk sokkal jobbak, mint a sarokpntosak, amik knnyen becsphetik az llatok parnyi lbait.
*Akrcsak a nyulak esetben, az oldals ajtk elnysebbek a kalitka tetejn tallhatknl.
|