ltalnos
Ezeknek a minikedvenceknek hegyes metszfogaik vannak s bntalmazs vagy rossz bnsmd esetn akr egy hrcsg is fjdalmas harapsokra kpes. m nincs szeldebb s trelmesebb, mint a tengerimalac. :)
Honnan ez a klns nv? Maga za llat Dl-Amerikbl szrmazik, ahol Peruban mg ma is megtallhatk vadon l rokonai. Egyes fajti a hegyekben, igen nagy magassgokban is meglnek. Az andokbeli hshiny miatt az inkk eltti slakosok hziastottk a tengerimalacokat. Mi tbb, vszzadokon t a tengerimalac volt az egyetlen hziastott hsllat Peruban, s mg az isteneknek is bemutattk ldozatul. A tengerimalacok a XVI. szzadi spanyol hdtst kveten kezdtek elterjedni az inka birodalombl, s Nyugat-Afrikn keresztl, Aa XVII. szzadban rkeztek el Eurpba. Mindazonltal nem lehet eldnteni, hogy a "tengeri" jelz brmilyen konkrt fldrajzi terletre vonatkozik-e, ugyains a XVII-XVIII. szzadban egyszeren azt jelentette, hogy "klfldi", "idegen".
Vltozatok
A hzi tengerimalacnak hrom f vltozata van:
*az angol (a leggyakorib)
*az etip
* a perui (a legritkbb)
-Az angol vltozat rvid szr, s vagy egszn (vajszn, fekete, fehr, arany stb.) vagy kt szn ("bicolor") vagy hrom ("tricolor") keveredik rajta. A nyulakhoz hasonl sznmintzatokat ugyanazokkal az elnevezsekkel jellik (pl. himalja, holland stb.).
-Etip vltozat szintn rvid szr, de bundja durvbb s sok forg tallhat benne. Ez a vltozat is szmos sznben fellelhet.
-A perui vltozat hossz szr (akr 2 cm hossz is lehet) s szintn tbb sznben ltezik.
Lts s lettartam
A hcsgktl s a legtbb rgcsltl eltren a tengerimalacok rendelkeznek bizonyos fok sznltssal. tlagos lettartamuk ngy-nyolc v.
Fogazat, rgs s rgcsls
A tengerimalacok jellegzetes rgcslk. Rendelkeznek a ngy f jellemzvel: a vs alak metszfogakkal, melyek az llat egsz lete sorn folyamatosan nvekednek. Rgcslsnl az als metszfogak elre-htra mozogva zrdnak a felskhz. Ekzben az rl- vagy zpfogak nem rnek egymshoz, mi tbb, a tengerimalac letudja zrni a szja hts rszt azzal, hogy pofazacskjt beszvja a metszfogai mg. Ez lehetv teszi, hogy a megrgott anyag lenyelse nlkl rgcsljon egy ideig, s cskkenti a zpfogak kopst. Amikor a tengerimalac gy dnt, hogy a rgcslsrl ttr a rgsra, akkor htrahzza az als lkapcst, az als metszfogai szpen besimulnak a felsk mg, s az gy mr sszer zpfogak megkezdik a nyelst megelz rlmozgsukat. Ezt az egsz bonyolult szjtevkenysget specilis izmok bonyolult rendszere vezrli.
Izgi mihh? :)
Emszts
A tbbi rgcslhoz hasonlan a tengerimalacoknak is nagy vakbele van. Ez a zskutca a vkony-s vastagbl tallkozsa kztt helyezkedik el, ahol a nvnyi anyagok (melek gyakran televannak nehezen lebonthat cellulzzal) egy idre megllnak az emsztrendszerben, hogy hatkonyabban meg lehessen emszteni ket.
A tengerimalac beszerzse
Felkszls az llat fogadsra
*Kisllat-kereskedsek, ma mr szmos kivl kisllat-kereskedst tallhatunk. Olyat vlasszunk, amit szemmel lthatlag rendben tartanak: a ketrecek tgasak s tisztk, az eladk rmmel vlaszolnak krdseinkre. Ha egszsggyi vonatkozs krdseink merlnek fel, a vsrls eltt konzultljunk llatorvosunkkal.
*Hobbitartk s -tenysztk, a kisllatok, klnsen a divatos fajtk msik forrst a hobbitartk s -tenysztk jelentik. Ez utbbiakat klubokban, trsasgokban s a szaklapok hirdetsi rovataiban tallhatjuk meg.
A j, tiszta szlls elengedethetlen az llat egszsge szempontjbl.
A tengerimalac megfogsa:
Szelden, de hatrozottan fogjuk meg az llatot a lapockinl, emeljk fel s a msik keznkkel tmasszuk al a fart.
Amire a kivlasztsnl gyelni kell:
* Nem szivroghat vladk a szembl, a flbl, az orrbl s a szjbl.
* A lgzse legyen szablyos s halk.
* A szrzet legyen sr, de ne durva.
*Kzbe fogva az llatnak tmr, sr szrzet rzetet kell keltenie.
* Az llat legyen lnk, szre legyen fnyes, ne legyenek rajta rlk- vagy vizeletnyomok.
*Az rlkben nem lehetnek hasmensre utal jelek.
Tengerimalac elhelyezse
A kisllat-kereskedsek szmtalan klnbz tpus lakhelyet knlnak kis kedvenceink szmra. m ezek kzl nmlyik tl szks, vagy nem elg ers, gy ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, a legclszerbb sajt elkpzelseink szerint elkszttetni az llat lakhelyt.
A tengerimalacok nem annyira szvsak, mint a nyulak, gy jobban meg kell ket vni az elemektl. Mindazonltal szles hmrsklet tartomnyt elviselnek, ha nincs huzat s megvdjk ket a nedvessgtl. Ha bsgesen rendelkezskre ll az alom, amibe befrhatjk magukat, akkor mindenfle kln fts nlkl tarthatk, br tlen nem clszer a szabadban hagyni ket. Tenysztsre 15,5-18,5 C hmrsklet ajnlott. Ha a hmrsklet nem haladja meg a 13C-t akkor a tengerimalacok nem rzik jl magukat. Ha viszont a 32C-t meghaladja a hmrsklet, klnsen a vemhes nstnyek esetben fennl a vgzetes hguta veszlye. Nagyon meleg idben biztostsunk rnykot az llatok s lakhelyk szmra.
Ketrec vagy kalitka?
*Ketrec, akrcsak a nyulak esetben, kt kis tengerimalac szmra idelis lakhely egy legalbb 120 x 60 x 45 cm-es ketrec.
*Kalitka, A hrcsgkhez hasonl, de annl nagyobb kalitka szintn megfelel a tengerimalacok szmra.
*Doboz, megfelel csrben vagy szobban akr egy dobozban elhelyezhetjk a tengerimalacot.
Megjegyzs: Akrmilyen lakhelyet is kap az llat, legyen jl szigetelt, jl megvilgtott, tiszta. Padlja s falai ne engedjk t a huzatot. Nha drthl alj kalitkban is tartanak tengerimalacot, ebben azonban eltrhet a lbuk. Ennek kockzata cskkenthet, ha 1,25 x 3,5 cm-es, tglalap alak hlszem hlt hasznlunk.
Tipp: Mita a malacom van, n egy gynevezett, kopaszmalacnak val ketrecbe tartom, az egsz manyag, tetejn nyithat, tolhat rccsal. Ilyen ketrecben biztosan nem kap huzatot, nem tudja rgni a rcsokat, mint a normlis ketrecekben, teht fogt nem tudja eltrni, t sem idegesti, minket se a rgs hangja.
Almozs
A tengerimalacoknak tgas ketrecre s sok alomra, pl. sznra, faforgcsra vagy tzegre van szksgk. Teht az alom lehet faforgcs, lehetleg ids puhafbl, semmikppen ne legyen illatostott(!!), vagy lehet tzegalom. Szalmt s fiatal, illetve rkzld fk forgcst jobb nem hasznlni, mivel ezeket megeszi a tengerimalac, s gyomorpanaszokat okozhatnak. Az llat tpllkul adott szna egy rszbl vackot fog kszteni magnak. Hetente legalbb egyszer cserlni kell az almot s ki kell takartani a tengerimalac ketrect.
Szabadtri kifutk
Akrcsak a nyulak esetben, j id esetre alaktsunk ki lland vagy hordozhat kifutt. Noha a nyulak s tengerimalacok bksen megfrnek egyms mellett, klnsen, ha mg klykkorukban megismertettk ket egymssal, n szemly szerint nem javaslom az egyttartsukat. A nehezebb nyulak idnknt rugranak a tengerimalacokra s agyonnyomjk ket. |